Zdravý životní styl, ale jak na nej? - Sport Nutrition Vávra

Kategorie článků

Nejsledovanější články

Online návštěvníků: 5

Zdravý životní styl, ale jak na nej?

31.8.2011 13:18

Heslo, které na nás dnes a denně útočí snad ze všech médií. Nekonečné řady odborníků, celebrit, vědců i obyčejných lidí nás zahrnují nejnovějšími studiemi, výsledky výzkumů, poznatky, návody, doporučeními, zákazy, varováním, zkušenostmi a sliby. Jejich slova jsou umocněna fotografiemi krásných, obvykle štíhlých a velmi šťastně vypadajících lidí s širokým bělostným úsměvem. Je právě tento obraz zhmotněním skutečného zdravého životního stylu?

Moderní medicína díky svým objevům přináší stále nové možnosti jak léčit těžké a složité nemoci, které ještě před pár lety měly punc zabijáků. Anebo alespoň dokáže zmírnit jejich dramatický průběh. Léčba se stává snesitelnější, efektivnější, velmi často levnější a tedy i přístupnější pro větší množství pacientů. Na druhou stranu se také dozvídáme o vzniku nových, dosud neznámých nemocí, mutací virů a děsivých epidemií.
Medicínskou definici a označení „epidemie“ získávají dříve jen zřídka se objevující fenomény, jako je obezita, deprese a nejrůznější specifické syndromy.
A překvapivě se v současné době znovu objevují nemoci, které byly již nějakou dobu považovány za vymýcené.
Je vůbec v lidských silách odolávat těmto náporům Vyšší moci? Co se to děje, že i přes veškerý pokrok a vymoženosti je pro nás oblast zdraví a dobré kondice stále ještě velikým otazníkem? Je možné přistupovat k životu a lidskému fungování způsobem, který nás ochrání od nepříjemných zdravotních komplikací, složitých diagnóz a náročné léčby? Přináší nám naše vyspělá civilizace kromě nespočetných výhod, pohodlí, možností a pokroku také stále nové překážky k překonávání?

Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje zdraví jako „stav kompletní fyzické, mentální a sociální pohody, a nesestává se jen z absence nemoci nebo vady“.

Jiná definice říká, že zdraví lze popsat jako „absenci nemoci; funkcionálně jako schopnost vyrovnat se s denními aktivitami, nebo pozitivně jako způsobilost k rovnováze. V každém organismu je zdraví forma homeostáze (schopnosti samočinného udržování rovnováhy). To je stav rovnováhy mezi příjmem a výdejem energie a rovnováhy potřebných látek (s možností růstu). Zdraví též značí dobré vyhlídky na trvající přežití. U vnímajících bytostí, jako jsou lidé, je zdraví širší koncept“.

Logicky vzato, zdravý životní styl by tedy měl obnášet návod, jak tyto definice prakticky naplnit.
...ale stále není jasno, co že to zdraví a zdravý životní styl vlastně je, že?

Při formulaci zdravého životního stylu se obvykle vychází z dodržování následujících čtyř hlavních a dalších tří doplňujících pilířů:
 Zdravá výživa (rovnováha mezi příjmem a výdejem energie, zajištění potřebného množství nezbytných makro- a mikroživin, ochranných a růstových látek)
 Fyzická aktivita (v míře a formě odpovídající zdravotnímu stavu, věku, pohlaví a individualitě jedince)
 Nekouření
 Limitovaná konzumace alkoholu

 Dostatek spánku
 Zdravé životní prostředí
 Psychická pohoda

V této fázi si již většina z nás dokáže udělat jakýsi obrázek o tom, jak je naplnění zdravého životního stylu komplexní záležitostí.
A nyní se naskytne otázka. Jak tedy na to? Je možné získat konkrétní návod na dlouhotrvající zdraví a eliminaci zdravotních komplikací, psychickou pohodu a vyrovnanost?
Pojďme se společně pokusit rozluštit tajemství ukryté do začarovaného hesla „zdravý životní styl“. Sledujte náš seriál o zdravém životním stylu, který je určený pro kohokoliv, komu není úplně jedno, v jakém stavu jeho zdraví, kondice a psychická pohoda jsou.
V následujících článcích se dozvíte užitečné informace o základních aspektech zdravého životního stylu, výživě, potravinách a jejich složkách, fyzické aktivitě, stresu, odpočinku. Pokusíme se srozumitelnou formou shrnout fungující doporučení a ukázat, že žít zdravě, kvalitně, v dobré fyzické a psychické kondici.
Nečekejte však žádné „zázračné a univerzální“ návody na to, jak rychle zhubnout, zkrásnět, přibrat svaly, získat kondici a to vše bez námahy. Účelem našeho seriálu je vzbudit zájem o sebe sama, touhu po informacích a snahu udělat pro sebe to nejlepší, co vyhovuje právě vám. Cestou bude poznání sebe sama a pochopení fungování vlastního těla, jeho jedinečných potřeb a možností.

Přeji všem krásné a pohodové dny a těším se vás v dalším článku.

Autor: Kristýna Lenomarová

Zdroj: http://cs.wikipedia.org

 

 

Fotogalerie:

Hodnocení článku:

Hlasujte jako ve škole: 1 2 3 4 5 , aktuálně 2.8

Komentáře

2.11.2015 13:29 - simona píše
dobry a hezky
Váš komentář:
Jméno:
E-mail:
Opište kód 2796:
 

Vyhledávání

Poraďte se s odborníkem

Mgr. Janka Pálešová
mobil: 608 962 685
tel., fax: 585 155 061
e-mail: info@sportnutrition.cz
ICQ: 358 329 201
358329201

Facebook

Doporučujeme

Nejlépe hodnocené články

Anketa

Nahrávám anketu...

SPORTNUTRITION VÁVRA       A U solných mlýnů 2 - Lékárna, 783 71 Olomouc       T+F 585 155 061       M 608 962 685       E info@sportnutrition.cz
webdesign 123 DESIGN