Yohimbin - Sport Nutrition Vávra

Kategorie článků

Nejsledovanější články

Online návštěvníků: 7

Yohimbin

21.9.2009 12:35

     Podívejme se na jeden méně známý stimulant, ve sportovní výživě často používaný ve vysoce účinných přípravcích určených pro spalování tuků. Jde o yohimbin/johimbin. Tato látka není na listině dopingových látek, ale její používání je ve volně prodejných doplňcích výživy velice choulostivé.
     Ptáte-li se, proč, když není na listině dopingových látek? Yohimbine

Abychom mohli správně odpovědět, je potřeba vědět o yohimbinu pár faktů.
     Tak tedy: Yohimbe je kůra ze stromu Pausinystalia yohimbe (afrického stromu bujarník). Hlavní složkou je alkaloid yohimbin. Mezi jeho účinky patří například vasodilatace cév a následné snížení krevního tlaku, stimulace centrálního nervového systému (což může u některých osob způsobit stavy úzkosti). Hlavním účinkem je tedy rozšíření cév, prokrvení cévního systému především v oblasti pánve, to následně působí příznivě na mužské pohlavní orgány a potenci. Používá se jako složka léků na předpis pro léčbu neplodnosti i u žen.    Dále je doporučován v případě impotence neurastenického původu.

 
Pokud se podíváme na potravinové doplňky napomáhající spalování tuků, přísada účinné látky yohimbin tady nemá za úkol navodit nebo zlepšit erekci. V tomto případě má působit na psychickou stránku a navodit osobní virilní identifikaci, která je velmi významná pro psychickou anabolizaci. Yohimbine selektivně blokuje presynaptické i postsynaptické alfa-2 adrenoceptory. Presynaptickou blokádou v CNS zvyšuje hladinu katecholaminů v mozku, ovlivňuje hladinu serotoninu. Má antidepresivní účinek celkově povzbudivý efekt. Zvyšuje též obrat centrálního noradrenalinu a aktivuje tak adrenergní neurony CNS, stimuluje reaktivitu a uvědomování.
    

V praxi se používá buď ve formě soli (chlorid HCL) anebo suchý extrakt. V současnosti je u potravních doplňků vyráběných nejen v USA častější používání suchého extraktu pro jeho prý příznivější účinky.
     Doporučená dávka yohimbinu se udává kolem 10 mg v případě jeho chloridu, u suchého extraktu se uvádí dávka až 1g.
     Yohimbe by určitě neměly konzumovat osoby s diabetem, onemocněním srdce, jater popř. ledvin. Nadměrné dávkování se projevuje slabostí a možnou stimulací nervového systému a následnou paralýzou, vyčerpáním. Byly popsány případy, kdy došlo až k úmrtí v následku selhání srdce.
    

V USA byl yohimbin složkou v řadě prostředků na podporu vytváření svalové hmoty, popř. součástí některých spalovačů a v prostředcích na podporu potence. Úřad pro potraviny a léky v USA (FDA) jej však uvedl, v důsledku některých případů, na seznamu doplňků stravy, jejichž užívání je spojeno s možným výskytem zdravotních komplikací. V případě yohimbinu jsou uváděny: selhání ledvin, mozková mrtvice i úmrtí.
     Z tohoto důvodu není yohimbin v EU oficiálně povolen. FDA vydalo prostřednictvím systému rychlého varování pro potraviny a krmiva zprávu, na jejímž základu byly všechny tyto výrobky staženy z trhu a FDA prověřuje bezpečnost výrobku s obsahem yohimbinu.
     Pokud Vám tedy bude někdo nabízet prodej přípravku s jeho obsahem, je třeba se mít na pozoru a zvážit jak vlastní zdravotní stav, tak i rizika spojená s případnou konzumací těchto produktů.

     Hlavní účel tohoto článku je informativní, autor v žádném případě nepodporuje prodej těchto produktů stejně jako i stránky, na kterých je tento článek uveden. Dále jak autor článku, tak provozovatelé stránek www.sportnutrition2.cz / www.sportnutrition.cz nenavádí čtenáře těchto stránek k užívání těchto látek.
    

 
 
 
 

 

 

Fotogalerie:

Hodnocení článku:

Hlasujte jako ve škole: 1 2 3 4 5 , aktuálně 2.9

Komentáře

K tomuto článku zatím není komentář
Váš komentář:
Jméno:
E-mail:
Opište kód 2796:
 

Vyhledávání

Poraďte se s odborníkem

Mgr. Janka Pálešová
mobil: 608 962 685
tel., fax: 585 155 061
e-mail: info@sportnutrition.cz
ICQ: 358 329 201
358329201

Facebook

Doporučujeme

Nejlépe hodnocené články

Anketa

Nahrávám anketu...

SPORTNUTRITION VÁVRA       A U solných mlýnů 2 - Lékárna, 783 71 Olomouc       T+F 585 155 061       M 608 962 685       E info@sportnutrition.cz
webdesign 123 DESIGN