Víte, jak by měl vypadat správný jídelníček (vytrvalostního) sportovce? - Sport Nutrition Vávra

Kategorie článků

Nejsledovanější články

Online návštěvníků: 3

Víte, jak by měl vypadat správný jídelníček (vytrvalostního) sportovce?

10.3.2011 08:56

Tréninková sezona právě vrcholí a tak je třeba se zaměřit nejen na zvyšování formy, ale také na získávání energie. Jaké zásady stravování by tedy měl aktivní sportovec dodržovat? Doporučení nám dal přednosta Ústavu tělovýchovného lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy doc. Doc. MUDr. Zdenek Vilikus, CSc.

1. Základem je snídaně
První jídlo dne by mělo být výživné, ale zároveň lehce stravitelné. Jezte nejpozději dvě hodiny po probuzení. Snídat se vyplatí tzv. dlouhé cukry, které jsou obsaženy v rýžových či ovesných kaších, případně obilných směsích, které můžete zalít netučným mlékem. Po ránu jsou naopak méně vhodné tuky, na které přijde vhodný čas později. Nezapomeňte ani na dostatek tekutin, které jsou pro dobrý start do nového dne velmi důležité.

2. Dopolední svačina
Během dopoledne doplňte energii banánem nebo nízkokalorickou tyčinkou. „Velkou pozornost věnujte pitnému režimu a vyhýbejte se především sladkým limonádám a doslazovaným nektarům. Základem by měla být čistá voda, pokud vám ale nevyhovuje, sáhnout můžete i po nealkoholickém pivu. To obsahuje hořčiny, které rychle zaženou žízeň a dobře vás osvěží. Navíc nealko pivo, například Birell, obsahuje vitaminy skupiny B a minerální látky, zejména hořčík, který do značné míry zabraňuje svalovým křečím a je tak ideálním nápojem po tréninku,“ radí doc. Vilikus.

3. Polední pauza
Připravujete-li se na delší závod, nejpozději 3 hodiny před závodem obědvejte spíše lehčí jídla s větším obsahem polysacharidů, s malým obsahem tuků a bílkovin. Vhodný je vývar ze zeleniny a drůbežího masa s těstovinou, nevelké množství dušeného nebo grilovaného bílého masa, rizoto, nebo špagety s kečupem se sýrem. Vyvarujte se těžkých pokrmů s omáčkami a smažených jídel. I během poledne pak opět dodržujte pitný režim.

4. Stravování po tréninku
V první hodině po tréninku doplňte tělu tekutiny a minerály, pijte vodu s vyšším obsahem minerálů, dobré je dát si také již zmíněné nealkoholické pivo. Dvě hodiny po zátěži upřednostňujte tzv. vysokosacharidová jídla (jídla s větším obsahem komplexních sacharidů). První večeře by však však již měla obsahovat více proteinů.

5. Zbytek dne ve znamení masa
Po odpolední tréninkové fázi tělu dodejte převážně bílkoviny v kombinaci se zeleninou. První večeře „bílkovinná“ by měla obsahovat 35-40 g bílkovin např. 150 g ryby nebo drůbežího masa ideálně vařené v páře se zapečeným bramborem a dušenou zeleninou nebo třeba rýžový nákyp s tvarohem a kompotovaným ovocem. U druhé večeře si dopřejte polysacharidy, např. ve formě obilné kaše nebo mléčného koktejlu s maltodextriny.

 

Zdroj: Birell.cz

Fotogalerie:

Hodnocení článku:

Hlasujte jako ve škole: 1 2 3 4 5 , aktuálně 2.8

Komentáře

17.7.2017 20:32 - marki píše
Díky za informace. K doplnění ještě doporučím přečíst tento článek http://zdravotniradce.cz/vyziva-sportovcu-pro-maximalni-sportovni-vykon/
30.5.2011 19:49 - Roman píše
Vzkaz pro ubožáka z 30.5-15:07h.Co jseš asi za člověka když se takto vyjadřuješ,tak na tyto stránky nelez ty blbe takovy jako jseš ty jso omezeny a na iternet nelez,když neumiš ani čist.
30.5.2011 15:07 - f fbd-l\b dedeč píše
vy kreteni to tady nemuzete dat neco kloudnyho na spravny jidelnicek.?..!..uz me neserte..!:/..:(
29.5.2011 14:31 - Roman píše
Co se týče nealko piva uváděného v článku,je to opravdu dobrý a osvěžujici mok pro sportovce, výborná náhražka za alkoholické pivo, kdo jste ho nezkusili a máte rádi pivo ,zkuzte ho, ja osobně ho mam moc rád. Roman Jaroměř.
Váš komentář:
Jméno:
E-mail:
Opište kód 2796:
 

Vyhledávání

Poraďte se s odborníkem

Mgr. Janka Pálešová
mobil: 608 962 685
tel., fax: 585 155 061
e-mail: info@sportnutrition.cz
ICQ: 358 329 201
358329201

Facebook

Doporučujeme

Nejlépe hodnocené články

Anketa

Nahrávám anketu...

SPORTNUTRITION VÁVRA       A U solných mlýnů 2 - Lékárna, 783 71 Olomouc       T+F 585 155 061       M 608 962 685       E info@sportnutrition.cz
webdesign 123 DESIGN