Spalovače - Sport Nutrition Vávra

Kategorie článků

Nejsledovanější články

Online návštěvníků: 3

Spalovače

22.7.2009 15:47

    Pokud jste se rozhodli, že začnete shazovat nějaké to přebytečné kilečko, formovat svou postavu anebo chcete vyrýsovat a pěkně zviditelnit své vypěstované svaly, určitě Vás ihned napadne sáhnout po nějakých spalovačích tuku. Je ale potřeba si uvědomit, že spalovače samotné neudělají Vámi požadovaný výsledek. Vždy se jedná o spojení správně sestaveného jídelníčku a tréninku. Spalovače slouží pouze jako prostředek ke zlepšení odbourávání tuků.
    Trh je dnes doslova přesycen různými zaručenými spalovači. Jak si tedy vybrat ten správný? Složení dnešních spalovačů je v podstatě jen o základní účinné látce respektive látkách a jejich kombinacích, které podporují spalování tuků plus další látky, které pomáhají zvýšit jejich účinek. Velice obezřetní při užívaní spalovačů (především stimulačních a termogenních) by měli být osoby s vyšším tlakem a obecně osoby s kardiovaskulárními nemocemi!

Podle základních druhů účinných látek můžeme dělit spalovače na:

1. Lipotropní spalovače
Do této skupiny patří především látky, díky kterým tělo primárně využije jako zdroj energie tuk uložený v těle. Nejstarším a zároveň nejznámějším je L-Carnitin. Sice se objevily studie, které popřely účinek této látky jako primárního spalovače tuků, ale je spousta lidí, kteří staví dietu (i přípravu na závody) na této látce. Dalším „důkazem místo slibů“ je také fakt, že se stále vyrábí a je o něj zájem (pokud by nefungoval, nemyslím, že by jej lidé kupovali). Shodneme se tedy, že karnitin funguje. Mimoto má karnitin také příznivý vliv na srdíčko a podporuje rekonvalescenci. Bohužel jistou nevýhodou může být dávkování. Vyčtete, že u cca 90 kg sportovce funguje dávkování až 5-10 g rozdělených do 2 – 3 dávek denně (kdy jedna dávka je před tréninkem), což pro někoho může být docela odrazující v porovnání s jinými typy spalovačů.
Cholin má lipotropický účinek, podílí se na využití tuků a cholesterolu. Spolu s betainem a metioninem zajišťuje přepravu tuků do buněk. V organismu je cholin stavební látkou pro acetylcholin.
Inositol ovlivňuje redistribuci tuků v těle, uplatňuje se též s úspěchem jeho lipotropní účinek. Využívá tuky určené ke spalování. ve spojení s cholinem působí jako ochranný prostředek jater.
Lecitin je přírodní látka, jejímž zdrojem je sójový olej. Jeho hlavními složkami jsou cholin a inositol, které působí příznivě na zlepšení paměťových schopností a koncentrace. Přispívá k lepšímu odbourávání tuků z těla, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, omezuje vznik jaterních a žlučníkových onemocnění a zároveň také působí jako čistič krevních stěn.
CLA (konjugovaná kyselina linolová) je novější druh suplementu tohoto druhu - je to ve skutečnosti mastná kyselina. Některé tuky ve stravě velice důležité i při dietním režimu! CLA se vstřebává do fosfolipidů a pomáhá udržovat buněčné membrány, transportuje tuk v těle a je potřebná k tvorbě prostagladinů, důležitých látek podobných hormonům, příznivě působí na zpevňování svalové hmoty - formování postavy, snižuje ukládání přebytečného tuku v organismu a zároveň pomáhá při jeho spalování a navíc působí jako silný antioxidant.
HCA (kyselina hydroxycitronová) - extrakt z Garcinie Cambogie je doplněk, který pomáhá potlačit chuť k jídlu, redukuje příjem potravy, inhibuje tvorbu tuku a cholesterolu. Pro snížení hladiny tuku a cholesterolu je často kombinována s chrómem.
Pyruvát je součást metabolismu sacharidů, kde se přeměňuje na oxalacetát, který podporuje oxidaci tuků. Pyruvát stimuluje procesy, při nichž se v těle vytváří energie.  Výsledkem je, že tyto děje probíhají rychleji a spaluje se více kalórií.
Omega 3,6,9 nenasycené MK - Nenasycené mastné kyseliny zlepšují funkci kardiovaskulárního systému, podporují imunitu, chrání a zlepšují pleť, mají protizánětlivé účinky
Sezamin (lignin se sezamových semínek) má příznivé účinky na snižování hladiny lipidů, cholesterolu, má antioxidační účinky a imunoregulační účinky.

Extrakty z některých druhů ovoce (grapefruit, maliny) i rostlin, které podporují lipolýzu anebo mají i mírně diuretické (odvodňovací) účinky.

 


2. Spalovače se stimulačním účinkem
Základem těchto spalovačů jsou stimulační látky: kofein, guarana, taurin, extrakt zeleného čaje s účinnou látkou EGCG – epigaloketechingalát, oolong čaj, ženšen, yerba mate, Rhodiola rosea, theobromin (někdy psaný jako teobromin = hořký alkaloid kakaovníku),....

Další velice účinné láky jako forskolin, yohimbin, efedrin, vinpocetine nejsou v EU k volnému prodeji povoleny!
V podstatě principem funkce těchto látek, je nabudit tělo k vyššímu výkonu a tím spálit více kalorií. Také zvýšením srdeční frekvence se tělo dostává do situace, kdy musí zvýšenou srdeční činnost energeticky pokrýt a k tomuto pokrytí využívá energii z tuků. Pokud byste hledali ekonomickou alternativu ke stimulačním účinkům, poslouží dobře i třeba zelený čaj nebo káva v kombinaci s vitamínem C.

 

3. Termogenní spalovače
Jsou obecně považovány za velice účinné spalovače legálně dostupné na trhu. Bývají v nich obsaženy látky, kterých funkce spočívá v tom, že se tělo dostane do stavu, kdy vyrábí tepelnou energii (pokud možno co nejrychleji) a k její výrobě používá energii uloženou v tucích a tím zrychlují a zvyšují metabolismus.
Alkaloid synephrin (Citrus aurantium extrakt) mobilizuje tukové zásoby a podporuje termogenezi. Zvyšuje metabolický obrat, aniž by měl negativní vliv na srdeční činnost či krevní tlak.
Gugulsterony aktivuji lipolytické enzymy, které štěpí tuky a výrazně zvyšují hladiny T3 trijodthyronin, hormonu štítné žlázy. Guggul extrakt z rostliny Commiphora mukul pomáhá hubnutí umožněním spalování tuku a zároveň zabrání i jeho ukládání.  Dále snižuje hladinu cholesterolu a má antioxidační vlastnosti.
vedlejších účinků.
Bioaktivní alkaloid evodiamine z ovoce Evodiae Fructus, po staletí užívaném v čínském lékařství ke snižování váhy. Zvyšuje produkci a uvolňování tepla z organismu za využití tuku jako paliva. Účinný termogenní agent, podporuje výdej energie, působí diureticky, rozšiřuje cévy.
Zázvor (ginger root) - Podporuje termogenezi, mírně stimuluje srdeční činnost, mírně snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu.
Extrakt z vrbové kůry (White Willow Bark) obsahuje salicyny (soli kyseliny salicylové), napomáhá termoregulaci. Rozšiřuje cévy v periferii organismu (vazodilatace) a tím odvádí vznikající odpadní teplo.
L-citrulin malát způsobuje vzestup produkce energie, což má za následek intenzivní podporu přeměny zásobních tuků na energii, jak při fyzickém výkonu, tak i v klidu.
Kayenský pepř (čili paprička) má hřejivé a povzbuzující účinky

 

V široké nabídce přípravků pro redukci hmotnosti – „spalovačů“ najdete zmiňované látky samostatně nebo jejich vzájemné kombinace.

Z vlastní zkušenosti doporučuji postup, kdy se nejprve upraví strava a výdej (trénink), počká se, jak tělo bude reagovat. Pokud se vhodným tréninkem a dietou dosáhne požadovaného úbytku na váze, lze se dále rozhodnout, jakým směrem se vydat. Pokud jste spokojeni s výsledkem, upravte dietu tak, aby tělo mělo dostatečný příjem a adekvátní výdej pro udržení stávající situace. Pokud chcete dále hubnout, je možné investovat do nějakého spalovače, aby se podpořila efektivita diety.
Jiná situace je samozřejmě pokud se chcete připravit na závody a dokonale vyrýsovat na přesně stanovené datum soutěže. V takovém případě dieta přísnější, speciálně upravená a obohacená o suplementy, kde hrají důležitou roli právě i spalovače. 

 

 

 

Fotogalerie:

Hodnocení článku:

Hlasujte jako ve škole: 1 2 3 4 5 , aktuálně 2.9

Komentáře

K tomuto článku zatím není komentář
Váš komentář:
Jméno:
E-mail:
Opište kód 2796:
 

Vyhledávání

Poraďte se s odborníkem

Mgr. Janka Pálešová
mobil: 608 962 685
tel., fax: 585 155 061
e-mail: info@sportnutrition.cz
ICQ: 358 329 201
358329201

Facebook

Doporučujeme

Nejlépe hodnocené články

Anketa

Nahrávám anketu...

SPORTNUTRITION VÁVRA       A U solných mlýnů 2 - Lékárna, 783 71 Olomouc       T+F 585 155 061       M 608 962 685       E info@sportnutrition.cz
webdesign 123 DESIGN