Glykemický index potravin - Sport Nutrition Vávra

Kategorie článků

Nejsledovanější články

Online návštěvníků: 2

Glykemický index potravin

25.2.2010 14:14

Glykemický index – GI je hodnocení změny hladiny cukru v krvi po příjmu potravin. GI je určován u potravin obsahujících sacharidy (škrob). Sacharidy by měly tvořit cca 56 % denního energetického příjmu a v jídelníčku se objevují v různých podobách - od jednoduchých až po složité. Glykemický index se vypočítává jako poměr hodnoty glykémie (hladina glukózy v krvi) za 2 hodiny po příjmu dané potraviny a hladiny krevního cukru po požití ekvivalentního množství čisté glukózy.

 


Obr. Graf měření GI potravin

Glykemicky Index

Potraviny se středním a nízkým glykemickým indexem jsou schopny prodloužit sytost. Princip: čím nižší glykemický index příslušné potraviny, tím déle našemu tělu trvá, než přijaté sacharidy ve stravě rozloží na jednotlivé glukózové jednotky, a tím pozvolnější je kolísání krevního cukru. Současně s tím se zvyšuje citlivost na inzulín, podporuje se pocit nasycenosti a z dlouhodobého hlediska můžeme dodržováním tohoto principu ovlivnit tělesnou hmotnost!
Přesněji tedy: Při trávení se složitější sacharidy rozštěpí na jednoduché a ty jsou pak vstřebávány do krve. Tehdy se zvyšuje glykémie (tedy hladina glukózy, neboli jednoduchého cukru) v krvi, která spolupůsobí na pocit sytosti. Začíná se vyplavovat hormon inzulín, který napomáhá průniku glukózy do buněk, kde ji tělo využívá ke svým účelům. Tím se hladina glukózy v krvi opět snižuje, přičemž při prudkém snížení rychle přichází pocit hladu. Navíc, čím více inzulínu se do organizmu vyplaví, tím větší je tendence k ukládání tuku. Lze tedy říci, že pokud budou dva lidé držet dietu o stejné energetické hodnotě, zhubne více ten, který bude jíst potraviny s převážně nižším glykemickým indexem.

Výhodnější je proto příjem potravin s nižším Glykemickým indexem, nedochází tak k velkým výkyvům hladiny glykémie: protože čím rychleji glykémie stoupá, tím rychleji bude později klesat.
GI nekoreluje vždy s obsahem vlákniny (např. celozrnné pečivo má výrazně vyšší GI než těstoviny).
Využívání potravin s nízkým GI vede ke snížení posprandiální glykémie (po jídle), k lepšímu využití inzulínu, rovněž se snižuje hladina triglyceridů (TGC) a volných mastných kyselin (MK).

Dieta s nízkým GI je výhodná pro prevenci a léčbu obezity, Diabetes melitus 2. typu, ischemické choroby srdeční (ICHS), nádorů tlustého střeva a nádorů prsu.

Potraviny s převážně nízkým GI (GI 50 a méně): těstoviny, zelenina, ovoce našeho zeměpisného pásma (jablka, hrušky), z tropického např. pomeranč, mléko a mléčné výrobky, luštěniny, i čokoláda s vyšším procentem kakaa :-) .
Potraviny s převážně vysokým GI (GI 75 a více): pečivo (světlé i tmavé), bílá rýže, cornflaky, hranolky, med…

Záleží i na úpravě potraviny – bramborová kaše má vyšší GI než vařené brambory, to obdobné je vařená mrkev x syrová, rafinovaný cukr x přírodní, vyzrálé ovoce x nedozrálé…
Také je důležitá kombinace potravin - suchý žitný či pšeničný chléb má GI kolem 70, zatímco chléb s máslem a džemem má hodnotu GI asi 62


Obr: GI různých potravin

Glykemicky Index potravin

Fotogalerie:

Hodnocení článku:

Hlasujte jako ve škole: 1 2 3 4 5 , aktuálně 2.8

Komentáře

18.5.2010 16:15 - Petra píše
Od kamaráda jsem dostala doporučení na sladidlo Zsweet. Sladidlo se vyznačuje nízkým glykemickým indexem a minimem kalorií. Mohu potvdit, že se hodí též na pečení. www.diaeshop.cz
Váš komentář:
Jméno:
E-mail:
Opište kód 2796:
 

Vyhledávání

Poraďte se s odborníkem

Mgr. Janka Pálešová
mobil: 608 962 685
tel., fax: 585 155 061
e-mail: info@sportnutrition.cz
ICQ: 358 329 201
358329201

Facebook

Doporučujeme

Nejlépe hodnocené články

Anketa

Nahrávám anketu...

SPORTNUTRITION VÁVRA       A U solných mlýnů 2 - Lékárna, 783 71 Olomouc       T+F 585 155 061       M 608 962 685       E info@sportnutrition.cz
webdesign 123 DESIGN