DOPING obecně - Sport Nutrition Vávra

Kategorie článků

Nejsledovanější články

Online návštěvníků: 7

DOPING obecně

30.6.2009 09:38

Pod pojmem doping rozumíme použití nedovolených povzbuzujících látek nebo vyživujících prostředků a metod, které zvyšují fyzickou výkonnost sportovce atp. Ale na druhou stranu sebou přináší riziko nenávratných poruch lidského organismu, v nejhorším případě i smrt.

Jedny z nejnebezpečnějších látek a v posledních dvaceti letech nejzávaznějším problémem v boji proti dopingu jsou anabolické látky, mezi které patří androgenní anabolické steroidy. Steroidy kromě etické stránky jejich nepatřičnosti ve sportu mají značné negativní zdravotní následky, což zjevně vyniká při jejich podávání mládeži, zejména v prepubertálním a pubertálním věku. Mají dlouhodobější délku působnosti a působí devastačně na lidský organismus. Jsou to převážně mužské hormony (testosteron), jenž tlumí tvorbu hormonu tělu vlastním tělem, dochází k muskulatuře organismu. Následky nekontrolovaného užívání se projevují v neplodnosti, padání vlasů apod., dále zhoršují funkce vnitřních orgánů (játra, ledviny, srdce). Nebezpečnější jsou tyto látky pro ženy – narušení hormonální rovnováhy, muskulatura, růst ochlupení, hrubnutí hlasu, což jsou nevratné změny.

„Velký sport začíná tam, kde končí zdraví“, tímto citátem začíná kniha Johna Hobermana, amerického spisovatele, „Umírající mašiny“. Citát patří Bertoldu Brechtovi.

Sportovci, kteří byli přistiženi při užívání dopingu (zakázaných podpůrných látek) neubližují jen sobě, ale i svým kolegům v sportovním odvětví, případně i reprezentaci. Když je sportovec přichycen při užívání dopingu obvykle s ním ukončí spolupráci sponzoři a musí ještě platit pokuty (obvykle plynoucí ze smlouvy). Tyto případy vlastně znamenají pro reprezentaci daného sportu těžké období, protože nemůžou najít sponzora.

 Sporty, ve kterých se nejčastěji objevují pozitivní testy na zakázané látky, jsou disciplíny, ve kterých je potřeba vydat nárazově velké množství energie (rychlostně silové sporty). Jedná se o silové disciplíny, atletiku, ale v dnešní době je to i cyklistika, kde při každé větší akci bývají různé dopingové skandály. Další sport, ve kterém se tyto látky objevují, je kulturistika. Mluví se o tom, že žádný špičkový kulturista se bez těchto látek neobejde. Což je velmi smutné. Hodně pozitivních případu je zaznamenáváno i v plavání. Minimálně se objevuje doping v kolektivních hrách, ale i zde se občas objeví nějaké výjimky, jako pozitivní testy např. i u fotbalistů. Samozřejmě se může stát, že se sportovec dostane do kontaktu s dopingem „nechtěným“ způsobem, většinou to bývá pochybením lékaře (viz případ mladé rumunské gymnastky Raducanové, hodně se napsalo i ve spojení s cyklistou Janem Hruškou), ale jsou to jen výjimečné případy a hlavně pokud lékař sám vinu nepřizná, těžko se něco takového dokazuje.

Odpovědnost za vyloučení dopingu nesou všichni účastníci sportovního procesu: trenér uplatňováním odpovídajících metodických a pedagogických principů, funkcionář účinnou osvětou s využitím všech informačních a výchovných prostředků, lékař odpovědnou volbou léčebných metod a léků bez dopingového účinku. Odpovědnost za porušení pravidla o dopingu nese však především sám sportovec. Jeho povinností je proto včas se informovat o složení léčebného nebo výživového prostředku a v případě, že obsahuje zakázané dopingové látky, se vyvarovat jeho použití.

 Základní myšlenka fair-play spočívá v tom, že na startu každého závodu, každé soutěže, každé sportovní akce by měli mít všichni závodníci stejné podmínky, což používání dopingu rozhodně porušuje.
 Pátý bod základních principů olympijské charty zní: Cílem olympijského hnutí je přispívat k budování mírového a lepšího světa výchovou mládeže prostřednictvím sportu prováděným bez jakékoliv diskriminace a v olympijském duchu, to je spojením vzájemného porozumění, ducha přátelství, solidarity a FAIR-PLAY (Olympijská charta).

 

 

Zdroje:

Hogenová Anna: Etika a sport. Karolinum 1997
Nekola Jaroslav: Doping a sport. Olympia 2000

Fotogalerie:

Hodnocení článku:

Hlasujte jako ve škole: 1 2 3 4 5 , aktuálně 3

Komentáře

16.1.2014 17:28 - pica píše
napis
16.1.2014 17:23 - david píše
blbost
31.3.2011 08:49 - Janka píše
Zdroje jsou samozřejmě uvedeny na konci textu článku :-)
31.3.2011 08:09 - Janka píše
Zdroje jsou samozřejmě uvedeny na konci textu článku :-)
30.3.2011 22:44 - Martin píše
hezke to je znejake knižky odpvezte mi prosím
15.6.2010 20:16 - píše
mohl by mi nekdo poradit davkovani clenbuterol??
Váš komentář:
Jméno:
E-mail:
Opište kód 2796:
 

Vyhledávání

Poraďte se s odborníkem

Mgr. Janka Pálešová
mobil: 608 962 685
tel., fax: 585 155 061
e-mail: info@sportnutrition.cz
ICQ: 358 329 201
358329201

Facebook

Doporučujeme

Nejlépe hodnocené články

Anketa

Nahrávám anketu...

SPORTNUTRITION VÁVRA       A U solných mlýnů 2 - Lékárna, 783 71 Olomouc       T+F 585 155 061       M 608 962 685       E info@sportnutrition.cz
webdesign 123 DESIGN